zjihu

010 Čtyřkoly

Chaloupka Čtyřkoly

010 Čtyřkoly

010
Čtyřkoly

návrh rekreační chaty

Dům má jednoduchý obdélníkový tvar se sedlovou střechou. Podélná hmota dělí pozemek na horní-severní přístupovou část a na jižní, kde se nachází poměrně rozlehlá zahrada s ovocnými stromy. Konceptem hmotového řešení je otevřený půdorys, do kterého je vložena vnitřní kostka s obslužnými funkcemi. Objem, který plyne okolo funkční kostky vytváří komunikační prostor, kde se nachází vestavné skříně či vstupy do zázemí.

V přízemí je hlavní obytná místnost s kuchyní, na protilehlé straně je umístěna ložnice. V centrálním bloku je koupelna patřící ložnici, oddělená toaleta s technickou místností a schody do patra. Hlavní vstup je propojen se vstupem ze zahrady příčnou chodbou, vzniká tak optická osa protínající vnitřní kostku. Po stranách je možné uzavřít místnosti posuvnými dveřmi, vzniknou tak 3 oddělené místnosti – obytná místnost, zádveří a ložnice. Nad jídelní a obývací částí je prostor otevřen až do střechy, vytváří tak převýšenou a vzdušnou místnost.

Patro je přístupné po jednoramenném schodišti, které vede ze vstupní částí. Je osvíceno střešním oknem umístěným v jeho pohledové ose. Schodiště vstupuje na čtvercovou podestu, ze které vedou dveře do dvou menších pokojů umístěných ve štítě, do koupelny a do pracovny, která sousedí s hlavním převýšeným prostorem.

Přirozené osvětlení domu je tvořeno malým počtem velkých oken a to hlavně z důvodu bezpečnosti a možnosti jednoduchého uzamčení domu posuvnými a sklápěcími okenicemi. Dvě neotvíravá okna jsou umístěna v poledových osách na koncích komunikačních prostor ve štítech domu. Pár velkých francouzských dveří, na severní i jižní fasádě umožňuje otevření hlavní místností a propojení interiéru s exteriérem. Jedny francouzské dveře jsou i v ložnici v přízemí. Ložnice v patře mají okna ve štítě i ve střeše. Střešní okna také osvětlují koupenu i pracovnu.

štít
inter2
int
1np2

                                        

2np3
ŘEZY
POHLEDY1

Místo: Čtyřkoly
Investor: soukromý
Vizualizace: www.monolot.studio